I recently took over "ownership" (I guess you could call it that) of the snack area at my office. What are your favorite snacks during a busy workday? How much would you pay for it?
For example: Would you pay $0.40 for 1 twinkie? What about $0.75 for a packet of poptarts?
I wouldn''t eat a twinkie if someone paid me forty dollars
I''d like a choice of sweet and savory, like small bags of choc chip cookies or wheaty crunchy things. Chocolate bars are good (except Hershey bars). Don''t poptarts need a toaster?
My husband''s office has a popcorn machine, which everyone loves.
Add bags of 94% ff microwavable popcorn. They make them in single serving sizes. Or, nutra grain cereal bars. Nuts and trail mix are good but high in calories. Or baked chips.
My favorite things are of course anything chocolate and i do love raw pop tarts too, but only the frosted kind. i deliberately dont bring money to work so i am not tempted.
But I really only buy these things from it at work when i do: pretzels and low fat animal crackers.
The machine at work also have baked potato chips, fruit cups, and nature valley granola bars, which are low in saturated fat and trans fat free ( i ate one today heehee) compared to those chocolate chip granola ones.
Our company has the coolest concept vending machine. It''s on a carousel and once the money matches the price of the item the plastic door will slide open. We have tons of fresh foods available made by the local restaurants.
Fresh bagels, fruit cups, egg muffins, lasagna, soups, ham salad sand, tuna and a mayo packet, fresh baked goods (brownies), pieces of fruit (apple, banana)
It''s Awesome - everyone loves it (even though we lovingly refer to it as the ''Wheel of Death'')
I have been at companies that have those SP..it''s kind of interesting..I''m always afraid my hand will get caught as I am getting the food. It seems like a recipe for disaster.
Somehow I could also never find anything I wanted in there....sometimes a yogurt or a soup would work. Alot of people ate quickie lunches out of it. But YES definitely better than the typical snacks.
Ok, I''ve been back on PS for 5 minutes after a long abcense and the first thing I repond to is a food thread....
Our snack machine at work carries twinkies & cake stuff & candy bars for $0.60, $1.00 for pep farm cookies and honey buns, chips & pretzels are $0.50 and so are two packs of gum. My boss owns the machines so he & his wife shop at closeout/outlet stores to make the most $$, although the 100+ employees made him stop buying expired things
The best part is that when something gets stuck the employees "rock" the machine and the lunchroom is next to the conference room- it sounds like thunder when they shake it & you can see a little place on the conference room wall where the machine was almost pushed through. No one stands between lab employees and their snickers!
Thanks for the ideas! I went shopping tonight to pick up some items. I don''t know if it was because the store I went to is new or if Thanksgiving shoppers started today, but man was that place crowded!!!